Wiślane prądy kulturalne

Odpowiadając na potrzeby wskazane w Uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły, jak również Strategię Komunikacji dla Wisły 2016-2020, ogłaszającą kulturę motywem przewodnim dla roku 2017 Fundacja Wisła Warszawie będzie zrealizować zadanie publiczne „Wiślane prądy kulturalne”. Pragniemy poszerzyć ofertę wydarzeń kulturalnych, pozwalającą spędzać aktywnie […]

Odpowiadając na potrzeby wskazane w Uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły, jak również Strategię Komunikacji dla Wisły 2016-2020, ogłaszającą kulturę motywem przewodnim dla roku 2017 Fundacja Wisła Warszawie będzie zrealizować zadanie publiczne „Wiślane prądy kulturalne”.

Pragniemy poszerzyć ofertę wydarzeń kulturalnych, pozwalającą spędzać aktywnie czas nad warszawskim odcinkiem Wisły i na samej rzece. Organizacja bezpłatnych rejsów kulturalnych wraz z animatorem-przewodnikiem w Roku Rzeki Wisły idealnie wpasowuje się w założenia organizacji obchodów święta królowej polskich rzek. To świetny moment na zwiększenie zainteresowania mieszkańców stolicy i turystów warszawskim odcinkiem Wisły. Jednocześnie to doskonała okazja do przypomnienia lub poznania historii miasta, obserwacji jak zmienia się stolica na przestrzeni lat, a to wszystko z pokładu nawiązującej do tradycji drewnianej łodzi motorowej.

Celem Fundacji Wisła Warszawie w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 jest realizacja rejsów po warszawskiej części Wisły w okresie od maja do września. Podczas dwóch godzinnych rejsów animator-przewodnik będzie zapoznawał uczestników z historią miasta i rzeki, opowie także o znaczeniu żeglugi śródlądowej dawniej i obecnie. Uczestnicy będą mieli także okazję obserwować z pokładu statku unikalny na skalę Europy ekosystem warszawskiej Wisły.

Rejsy przeprowadzone zostaną na nowoczesnej, a jednocześnie nawiązującej do historii żeglugi, drewnianej i bezpiecznej łodzi motorowej, a obsługą techniczną zajmą się profesjonaliści – zespół z wieloletnim doświadczeniem i certyfikatami, spełniając wszelkie wymagane przez prawo standardy.

Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, choć przede wszystkim uwaga zostanie skupiona na grupie, dla której dotychczasowa oferta wiślana nie była tak bogata, czyli na dzieciach i młodzieży oraz seniorach. Łącząc pokolenia, na tradycyjnej drewnianej łodzi, młodzi poznają Warszawę z pokładu statku, jednocześnie poznając piękno fauny i flory stolicy, co zachęci ich do aktywnego spędzania czasu nad Wisłą po zakończeniu projektu. Seniorzy natomiast będą – poza przekazaniem młodszemu pokoleniu wiedzy o Warszawie, jaką znają sprzed lat – będą mieli okazję odpocząć w niezwykłych okolicznościach przyrody.

Dwa godzinne rejsy odbywać się będą w okresie pozwalającym na przyjemne spędzanie czasu nad wodą – przez 70 dni od 15 maja do września, w dni robocze wczesnym popołudniem. Trasa rejsu opracowana została przez doświadczony personel, uwzględniając różne warunki pogodowe i stan wód panujący danego dnia. W czasie godzinnej przeprawy, wypływając z Portu Czerniakowskiego uczestnicy przepłyną najpiękniejszą możliwą trasą podziwiając panoramę Warszawy.

Podczas rejsów wypływając z Portu uczestnicy popłyną w okolice Wału Miedzeszyńskiego, gdzie znajdują się urządzenia hydrotechniczne i ujęcie wody Gruba Kaśka. Z tego miejsca rozciąga się też piękny widok na całą stolicę. Będziemy także płynąć pod warszawskimi mostami, po lewej stronie podziwiając Warszawę, nowoczesne Centrum Nauki Kopernik, odremontowane wiślane bulwary, a po prawej wejście do portu praskiego i nieuregulowany, dziki brzeg Wisły objęty programem Natura 2000. Rejs w dół rzeki kończymy pokazując rafę oraz wejście do dawnego portu wojennego Cytadela i wracamy do Portu Czerniakowskiego.

Brałeś/aś udział w rejsie w ramach projektu Wiślane prądy kulturalne? Jeśli tak – prosimy odpowiedz na kilka pytań klikając w link.